a baseball team has won 15 games and lost 12 games. Based on the results, which is the best prediction for the number of wins the team will have if they play162 games

Answers

Answer 1
Answer: 90
15 is 5/9 of 27... 90 is 5/9 of 162
Answer 2
Answer: games lost : games played --> games lost/games played

12/15 =?/162
 cross multiply and divide. --> 12 x 162/15 =129.6 
that means, they will lose about 130 games out of 162. therefore they will win about 32 games. 

Related Questions

Equivalent of 1.2 metre in cm
Plz help meh: What is the difference between 6 & 2⅚?​ Hurry >~<
2. You spin a spinner that has eight equal-sized sections numbered one to eight. Which event isleast likely to occur?The number is even.The number is less than three.The number is greater than three.The number is a multiple of five.
For nitrogen to be a liquid, its temperature must be within 12.78 °F of –333.22 °F. Which equation can be used to find the maximum and minimum temperatures at which nitrogen is a liquid, x?
Find the percent of decrease from 22 songs to 12 songs. Round to the nearest tenth of a percent if necessary.percent of decrease %

2
What is (2 + 0.4 + 0.6)= ?

Answers

Answer:

Whatis(2+0.4+0.6)

First we have to arrange the numbers in sequence...

2.0 \: + \: 0.4 \: + 0.6 \n 3.0 \: or \: 3

Here I have taken this 0 after the point ..as the rest of the digit are in tenths place or after the point...

The answer is 3.

We will not calculate the 0 as it does not have any value.

Ans) 3

Hope this helps you...

Mrs. mac spent $31.96 on four pizzas. what is the unit rate of cost per pizza?

Answers

The unit rate is $7.99 for one pizza. This is proven by $31.96 divided by 4 being 7.99

Helpppp meee pleaseeeeewee

Answers

We can't see what you are talking about. send another one.

Benito spent $1837 to operate his car last year. Some of these expenses are listed below. Benito's only other expense was for gasoline. If he drove 7600 miles, what was the average cost of the gasoline per mile?

Answers

I answered this question before. It lacked some data needed to solve this problem.

Operating Expenses 
Cost Insurance $972 
Registration $114 
Maintenance $105

1837 - 972 - 114 - 105 = 646 cost of gasoline

646 / 7600 = 0.085 or 8.5 centavos

Answer:

8.5

Step-by-step explanation:

What is the value of the fourth term in a geomtric sequence for which a1=15

Answers

Hello,

If you know the ration (i don't)
a(4)=a(3)*r=a(2)*r²=a(1)*r^3
==>a(4)=15*r^3



Need help again ?!???

Answers

Answer:

11.47

Solution,

Fromthe figure,

cos \: 55 =  (</strong><strong>PQ</strong><strong>)/(</strong><strong>PR</strong><strong>)

cos \: 55 =  (</strong><strong>PQ</strong><strong>)/(20)

</strong><strong>PQ</strong><strong> = 20 \: cos \: 55

</strong><strong>PQ</strong><strong>= 11.472

</strong><strong>PQ</strong><strong>= 11 .47

Hopethis helps...

Goodluck on your assignment...

Answer:

11.47

Step-by-step explanation:

Use SohCahToa. In this problem, you are given the hypotenuse and you are trying to solve for the adjacent side so it will be cosine. (cosine = (adjacent)/(hypotenuse))

1. set up the equation

cos55 = (x)/(20)

2. Multiply both sides by 20 to solve for x

20 · cos55 = 11.47